Skip to content

69 Eastbrook TerLivingston, NJ 07039

Built 1960

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Aug 22, 2011

Property Information

Block4505
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,880
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$316,500
54%
Improvement Value:$269,700
46%
Total Assessment$586,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,338+3.1%
2024$13,905+2.5%
2023$13,565+1.9%
2022$13,313+10.8%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft1,880DeedBook 12329, Page 9011

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6008, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1960