Skip to content

10 Cambridge RoadLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block4506
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class19
Description1SAF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,698
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$305,100
36%
Improvement Value:$540,100
64%
Total Assessment$845,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,674+3.1%
2024$20,048+2.5%
2023$19,558+1.9%
2022$19,194-4.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

Sq Ft1,365DeedBook 20170, Page 49080Recorded6/6/2017

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,365DeedBook 12477, Page 6438Recorded1/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950