Skip to content

47 Wellington RoadLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 12, 1993

Property Information

Block4600
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,566
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,700
42%
Improvement Value:$419,700
58%
Total Assessment$723,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,694+3.1%
2024$17,159+2.5%
2023$16,739+1.9%
2022$16,428-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,566DeedBook 5269, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1950