Skip to content

4 Wellington RdLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 20, 1999

Property Information

Block4700
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class18
Description2SBF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,432
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$313,800
50%
Improvement Value:$317,000
50%
Total Assessment$630,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,429+3.1%
2024$14,963+2.5%
2023$14,597+1.9%
2022$14,325-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft2,432DeedBook 5647, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1950