Skip to content

49 Winchester RoadLivingston, NJ 07039

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block4602
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SBF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,548
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,800
59%
Improvement Value:$216,900
41%
Total Assessment$522,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,785+3.1%
2024$12,398+2.5%
2023$12,095+1.9%
2022$11,871+3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 20170, Page 27442Recorded3/27/2017

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 12105, Page 4631

Property Built

Built

Year Built: 1941