Skip to content

19 Lexington DrLivingston, NJ 07039

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2018

Property Information

Block4703
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,518
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,000
64%
Improvement Value:$160,600
36%
Total Assessment$442,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,826+3.1%
2024$10,498+2.5%
2023$10,242+1.9%
2022$10,051-2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 5612, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1949