Skip to content

54 Wellington RoadLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 14, 2012

Property Information

Block4602
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class18
Description2SBF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,376
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,500
51%
Improvement Value:$290,500
49%
Total Assessment$593,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,505+3.1%
2024$14,066+2.5%
2023$13,722+1.9%
2022$13,467+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft2,376DeedBook 12383, Page 9953

Property Sale

Sale
$315,500
DeedBook 5430, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1950