Skip to content

22 Hazelwood AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$1,230,000
Last Sale Date
Oct 21, 2022

Property Information

Block4700
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,862
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,500
33%
Improvement Value:$632,500
67%
Total Assessment$949,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,213+3.1%
2024$22,510+2.5%
2023$21,960+111.4%
2022$10,390-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,230,000

To:

Sq Ft2,862DeedBook 20220, Page 96528

Property Sale

Sale
$999,000
Sq Ft1,092DeedBook 20211, Page 13285Recorded9/16/2021

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,092DeedBook 20200, Page 59094Recorded6/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950