Skip to content

38 Concord DriveLivingston, NJ 07039

Built 1946

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jul 29, 2010

Property Information

Block4702
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,757
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,800
39%
Improvement Value:$476,100
61%
Total Assessment$778,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,052+3.1%
2024$18,476+2.5%
2023$18,024+1.9%
2022$17,689+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft2,757DeedBook 12265, Page 9983

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12087, Page 4262

Property Built

Built

Year Built: 1946