Skip to content

27 Lexington DrLivingston, NJ 07039

Built 1949

Last Sale Price
$632,000
Last Sale Date
Oct 6, 2017

Property Information

Block4703
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,424
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,300
44%
Improvement Value:$363,900
56%
Total Assessment$653,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,977+3.1%
2024$15,494+2.5%
2023$15,115+1.9%
2022$14,834-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$632,000

To:

Sq Ft2,224DeedBook 20170, Page 91261

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12287, Page 3506

Property Built

Built

Year Built: 1949