Skip to content

14 Bennington RdLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Dec 14, 2017

Property Information

Block4400
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,376
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,400
47%
Improvement Value:$334,600
53%
Total Assessment$627,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,336+3.1%
2024$14,872+2.5%
2023$14,509+1.9%
2022$14,239-9.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft2,096DeedBook 20171, Page 11709

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 20150, Page 90495Recorded11/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950