Skip to content

436 S Livingston AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$430,500
Last Sale Date
Aug 7, 2007

Property Information

Block4705
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,518
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$237,400
59%
Improvement Value:$164,900
41%
Total Assessment$402,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,840+3.1%
2024$9,543+2.5%
2023$9,309+1.9%
2022$9,136-8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$430,500

To:

Sq Ft1,518DeedBook 12085, Page 9100

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5208, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1950