Skip to content

30 Concord DriveLivingston, NJ 07039

Built 1949

Last Sale Price
$473,000
Last Sale Date
Jan 29, 2018

Property Information

Block4707
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,522
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,200
62%
Improvement Value:$173,100
38%
Total Assessment$455,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,137+3.1%
2024$10,800+2.5%
2023$10,536+1.9%
2022$10,340+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$473,000

To:

Sq Ft1,522DeedBook 20180, Page 10363

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 6258, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1949