Skip to content

9 Village DriveLivingston, NJ 07039

Built 1949

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Aug 26, 2010

Property Information

Block4707
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,276
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,100
63%
Improvement Value:$175,400
37%
Total Assessment$473,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,582+3.1%
2024$11,231+2.5%
2023$10,957+1.9%
2022$10,753+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$362,000

To:

Sq Ft1,276DeedBook 12270, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1949