Skip to content

44 Collinwood AveLivingston, NJ 07039

Built 1936

Last Sale Price
$895,000
Last Sale Date
Apr 13, 2018

Property Information

Block4800
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class19
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,896
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,300
30%
Improvement Value:$619,800
70%
Total Assessment$885,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,650+3.1%
2024$20,995+2.5%
2023$20,481+1.9%
2022$20,101-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$895,000

To:

Sq Ft3,111DeedBook 20180, Page 34216

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 20170, Page 39419Recorded5/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1936