Skip to content

17 Crescent RdLivingston, NJ 07039

Built 1938

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block4800
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,730
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,000
57%
Improvement Value:$187,700
43%
Total Assessment$436,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,682+3.1%
2024$10,359+2.5%
2023$10,105+1.9%
2022$9,917-11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1938