Skip to content

29 Collinwood AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1945

Last Sale Price
$451,500
Last Sale Date
May 25, 2005

Property Information

Block4801
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,613
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,100
53%
Improvement Value:$217,400
47%
Total Assessment$462,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,313+3.1%
2024$10,971+2.5%
2023$10,702+1.9%
2022$10,503-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$451,500

To:

Sq Ft1,613DeedBook 6192, Page 402

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 5449, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1945