Skip to content

570 S Livingston AvenueLivingston, NJ 07039

Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block4801
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$582,000
64%
Improvement Value:$327,500
36%
Total Assessment$909,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,246+3.1%
2024$21,573+2.5%
2023$21,046+1.9%
2022$20,655-24.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0