Skip to content

39 Crossbrook RdLivingston, NJ 07039

Built 1931

Last Sale Price
$1,525,000
Last Sale Date
Sep 11, 2023

Property Information

Block4902
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class20
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,082
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,000
25%
Improvement Value:$920,800
75%
Total Assessment$1,227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,032+3.1%
2024$29,123+143.1%
2023$11,982+1.9%
2022$11,755+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,525,000

To:

Sq Ft3,082DeedBook 20230, Page 56841

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,847DeedBook 20220, Page 97472Recorded11/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 1931