Skip to content

14 Kingston DrLivingston, NJ 07039

Built 1962

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Apr 29, 1999

Property Information

Block5000
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,232
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$369,300
51%
Improvement Value:$354,000
49%
Total Assessment$723,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,692+3.1%
2024$17,157+2.5%
2023$16,737+1.9%
2022$16,426+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,232DeedBook 5613, Page 83

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5331, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1962