Skip to content

24 Crossbrook RdLivingston, NJ 07039

Built 1940

Last Sale Price
$297,500
Last Sale Date
Jul 11, 2000

Property Information

Block5003
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,364
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$294,400
49%
Improvement Value:$306,300
51%
Total Assessment$600,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,693+3.1%
2024$14,249+2.5%
2023$13,900+1.9%
2022$13,642+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$297,500

To:

Sq Ft2,364DeedBook 5714, Page 511

Property Sale

Sale
$198,800
DeedBook 5146, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1940