Skip to content

8 Winchester RdLivingston, NJ 07039

Built 1940

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block4701
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,320
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,100
46%
Improvement Value:$355,900
54%
Total Assessment$659,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,119+3.1%
2024$15,631-3.3%
2023$16,159+1.9%
2022$15,858+13.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,320DeedBook 5900, Page 722

Property Built

Built

Year Built: 1940