Skip to content

214 Beaufort AveLivingston, NJ 07039

Built 1930

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 17, 2018

Property Information

Block500
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage4,020
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,000
44%
Improvement Value:$514,200
56%
Total Assessment$915,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,386+3.1%
2024$21,709+2.5%
2023$21,178+1.9%
2022$20,784+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft3,899DeedBook 20180, Page 73740

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5353, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1930