Skip to content

45 Woodland TerrLivingston, NJ 07039

Built 1962

Last Sale Date
Jan 26, 2007

Property Information

Block5101
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,424
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$258,200
60%
Improvement Value:$172,100
40%
Total Assessment$430,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,275+3.2%
2024$9,957+2.6%
2023$9,707+1.9%
2022$9,522+3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962