Skip to content

30 Wychwood RoadLivingston, NJ 07039

Built 1958

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 12, 2025

Property Information

Block5101
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,378
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$358,200
57%
Improvement Value:$273,600
43%
Total Assessment$631,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,454+3.1%
2024$14,986+2.5%
2023$14,620+1.9%
2022$14,348-5.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$699,999

From:

To:

Sq Ft2,369DeedBook 20180, Page 60550Recorded7/16/2018

Property Sale

Sale
$291,500
DeedBook 5261, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1958