Skip to content

15 Woodland TerraceLivingston, NJ 07039

Built 1941

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 12, 1993

Property Information

Block5101
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,160
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,000
60%
Improvement Value:$170,900
40%
Total Assessment$427,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,466+3.1%
2024$10,150+2.5%
2023$9,902+1.9%
2022$9,718+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,160DeedBook 5273, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1941