Skip to content

13 Woodland TerLivingston, NJ 07039

Built 1941

Last Sale Price
$522,000
Last Sale Date
Dec 31, 2017

Property Information

Block5101
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,658
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,900
54%
Improvement Value:$216,700
46%
Total Assessment$473,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,584+3.1%
2024$11,234+2.5%
2023$10,959+1.9%
2022$10,755+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$522,000

From:

To:

Sq Ft1,658DeedBook 20180, Page 7772Recorded1/26/2018

Property Sale

Sale
$486,000
DeedBook 12088, Page 7521

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 5557, Page 418

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5318, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1941