Skip to content

178 W Hobart Gap RdLivingston, NJ 07039

Built 1941

Last Sale Price
$209,500
Last Sale Date
Aug 22, 1997

Property Information

Block5101
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,533
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,400
49%
Improvement Value:$200,700
51%
Total Assessment$391,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,566+3.1%
2024$9,277+2.5%
2023$9,050+1.9%
2022$8,882-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$209,500

To:

Sq Ft1,533DeedBook 5493, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1941