Skip to content

17 Wingate DrLivingston, NJ 07039

Built 1976

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block5200
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,043
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,500
53%
Improvement Value:$249,400
47%
Total Assessment$529,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,961+3.1%
2024$12,569+2.5%
2023$12,262+1.9%
2022$12,034-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976