Skip to content

58 West DrLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Price
$618,000
Last Sale Date
Jul 12, 2019

Property Information

Block5200
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,406
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,600
53%
Improvement Value:$274,300
47%
Total Assessment$583,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,282+3.1%
2024$13,850+2.5%
2023$13,511+1.9%
2022$13,260-7.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$618,000

To:

Sq Ft2,404DeedBook 20190, Page 71986

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,406DeedBook 20160, Page 4695Recorded1/15/2016

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5486, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1955