Skip to content

23 West DrLivingston, NJ 07039

Built 1940

Last Sale Price
$1,155,000
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block5202
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,930
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,200
39%
Improvement Value:$558,800
61%
Total Assessment$915,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,381+3.1%
2024$21,704+2.5%
2023$21,173-11.0%
2022$23,784+29.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,155,000

To:

Sq Ft3,243DeedBook 20180, Page 55322

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 6113, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1940