Skip to content

18 Yorktown TerraceLivingston, NJ 07039

Built 1949

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block4702
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,899
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$299,700
40%
Improvement Value:$443,100
60%
Total Assessment$742,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,169+3.1%
2024$17,619+2.5%
2023$17,188+1.9%
2022$16,869+10.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,200,000

To:

DeedBook 20250, Page 2893

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook 5282, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1949