Skip to content

57 West DriveLivingston, NJ 07039

Built 1959

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 15, 1994

Property Information

Block5302
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,154
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$360,100
57%
Improvement Value:$269,900
43%
Total Assessment$630,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,410+3.1%
2024$14,944+2.5%
2023$14,578+1.9%
2022$14,307-6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft2,154DeedBook 5327, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1959