Skip to content

12 Windsor DrLivingston, NJ 07039

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2003

Property Information

Block5302
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,542
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$353,700
42%
Improvement Value:$488,400
58%
Total Assessment$842,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,598+3.1%
2024$19,975+2.5%
2023$19,486+1.9%
2022$19,124+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 5576, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1960