Skip to content

236 Hillside AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1930

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Jan 18, 2017

Property Information

Block5500
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,452
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
34%
Improvement Value:$458,600
66%
Total Assessment$699,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,098+3.1%
2024$16,580+2.5%
2023$16,175+1.9%
2022$15,874-11.0%
Property History

Property Sale

Sale
$745,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 20170, Page 8567Recorded1/30/2017

Property Sale

Sale
$316,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 12541, Page 9502Recorded3/10/2015

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 12464, Page 3009Recorded10/22/2013

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12395, Page 3129

Property Built

Built

Year Built: 1930