Skip to content

8 Langtree DriveLivingston, NJ 07039

Built 1960

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block5600
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,902
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$368,600
49%
Improvement Value:$383,700
51%
Total Assessment$752,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,401+3.1%
2024$17,845+2.5%
2023$17,408+1.9%
2022$17,085-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960