Skip to content

7 Dogwood TerrLivingston, NJ 07039

Built 1939

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block5602
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,380
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,300
64%
Improvement Value:$144,800
36%
Total Assessment$402,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,835+3.1%
2024$9,538+2.5%
2023$9,305+1.9%
2022$9,132-2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939