Skip to content

3 Dogwood TerrLivingston, NJ 07039

Built 1939

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block5602
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,622
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,300
62%
Improvement Value:$180,600
38%
Total Assessment$471,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,543+3.1%
2024$11,193+2.5%
2023$10,920+1.9%
2022$10,717-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1939