Skip to content

395 W Northfield RoadLivingston, NJ 07039

Built 1978
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block5700
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage6,950
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$685,500
36%
Improvement Value:$1,218,200
64%
Total Assessment$1,903,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,565+3.1%
2024$45,156+2.5%
2023$44,052+1.9%
2022$43,233+65.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,475,000
DeedBook 20200, Page 7334Recorded1/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1978