Skip to content

327 W Northfield RdLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 14, 2007

Property Information

Block5700
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,281
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,400
50%
Improvement Value:$247,200
50%
Total Assessment$497,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,171+3.1%
2024$11,803+2.5%
2023$11,514+1.9%
2022$11,301-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,281DeedBook 12081, Page 9085

Property Built

Built

Year Built: 1950