Skip to content

14 Colonial WayLivingston, NJ 07039

Built 1951

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 17, 2009

Property Information

Block5701
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,140
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$299,600
40%
Improvement Value:$450,100
60%
Total Assessment$749,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,338+3.1%
2024$17,783+2.5%
2023$17,348+1.9%
2022$17,026+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft3,140DeedBook 12213, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1951