Skip to content

30 Wynnewood RoadLivingston, NJ 07039

Built 1951

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 25, 1997

Property Information

Block5701
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,593
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,400
63%
Improvement Value:$184,200
37%
Total Assessment$491,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,025+3.1%
2024$11,661+2.5%
2023$11,376+1.9%
2022$11,164-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,593DeedBook 5502, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1951