Skip to content

49 Wynnewood RdLivingston, NJ 07039

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2013

Property Information

Block5703
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,620
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,500
50%
Improvement Value:$345,800
50%
Total Assessment$686,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,787+3.1%
2024$16,279+2.5%
2023$15,881+1.9%
2022$15,586-3.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960