Skip to content

51 Wynnewood RdLivingston, NJ 07039

Built 1960

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block5703
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,462
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,900
47%
Improvement Value:$412,600
53%
Total Assessment$778,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,042+3.1%
2024$18,466+2.5%
2023$18,014+1.9%
2022$17,680+13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft3,411DeedBook 12457, Page 5683

Property Built

Built

Year Built: 1960