Skip to content

29 Walnut StreetLivingston, NJ 07039

Built 1947

Last Sale Date
May 26, 2017

Property Information

Block5900
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,789
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,700
59%
Improvement Value:$204,000
41%
Total Assessment$495,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,125+3.1%
2024$11,758+2.5%
2023$11,471+1.9%
2022$11,257-3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947