Skip to content

30 Tower RoadLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Dec 9, 2003

Property Information

Block6001
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.1

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,814
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,000
52%
Improvement Value:$237,200
48%
Total Assessment$494,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,088+3.1%
2024$11,722+2.5%
2023$11,436+1.9%
2022$11,223+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,814DeedBook 6035, Page 78

Property Sale

Sale
$323,500
DeedBook 5826, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1952