Skip to content

449 W Mt Pleasant AveLivingston, NJ 07039

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$2,440,000
Last Sale Date
Nov 13, 2024

Property Information

Block5901
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class10
Description1S
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage7,600
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$989,300
46%
Improvement Value:$1,177,600
54%
Total Assessment$2,166,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,002+3.1%
2024$51,399+2.5%
2023$50,142+1.9%
2022$49,210+25.4%
Property History

Property Sale

Sale
$2,440,000

To:

Sq Ft7,600DeedBook 20240, Page 68791

Property Sale

Sale
$1,650,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 28286Recorded3/28/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 20161, Page 4853Recorded12/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1955