Skip to content

613 W Mt Pleasant AvenueLivingston, NJ 07039

Commercial

Last Sale Price
$1,957,500
Last Sale Date
Jun 26, 2014

Property Information

Block6001
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.1

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage7,070
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,092,500
85%
Improvement Value:$200,000
15%
Total Assessment$1,292,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,078+3.1%
2024$33,047-4.4%
2023$34,553+1.9%
2022$33,911+3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,957,500

To:

Sq Ft7,070DeedBook 12503, Page 6034