Skip to content

599 W Mt Pleasant AveLivingston, NJ 07039

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 22, 2015

Property Information

Block6001
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.1

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage5.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800,000
69%
Improvement Value:$2,587,500
31%
Total Assessment$8,387,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$205,158+3.1%
2024$198,952+2.5%
2023$194,087+1.9%
2022$190,480-2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,450,000
DeedBook 5929, Page 912