Skip to content

70 So Orange AvenueLivingston, NJ 07039

Last Sale Date
Nov 15, 2023

Property Information

Block6100
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR-L
Sq Footage---
Acreage9.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,140,000
46%
Improvement Value:$4,860,000
54%
Total Assessment$9,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$220,140-18.3%
2024$269,540+2.5%
2023$262,949+1.9%
2022$258,063-9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0